"Kas es esmu? Ak, tā ir lielā mīkla."
4. jūlijs ir Alises Brīnumzemē Diena, kad mēs visi esam gatavi svinēt iztēles un neprāta pasauli. 1865. gadā Lūisa Kerola radītā, visai pārsteidzošā un izdomātā, pasaule stāsta par jaunu meiteni, kura saskaras ar pasaules šķēršļiem. Šī piedzīvojumu meklētāja ir piedalījusies arī vairāk nekā 40 kino ekranizācijās un guvusi plašu pasaules atzinību.
Nav brīnums, ka Alise turpina iedvesmot, jo visas viņas stāsta versijas ir pārpildītas ar ikdienā pielietojamu gudrību un padomiem, ko ņemt līdzi no Brīnumzemes. Lūk, dažas no mūsu iecienītākajām mācībām.
- ATKLĀJ UN IEPAZĪSTI SEVI
Kad kāpurs jautā Alisei: "Kas tu esi?", viņa nevar atrast vienkāršu atbildi. Ne tikai tāpēc, ka kopš iekrišanas trušu bedrē viņa ir tik ļoti mainījusi izmērus, bet arī tāpēc, ka Alise nav pārliecināta par to, kas viņa ir.
Lai gan Alises piedzīvojums virspusēji var šķist traks, tā galvenais mērķis ir atbildēt uz kāpura jautājumu un atrisināt vislielāko mīklu - kas es esmu? Arī dzīve var šķist traka, taču atklājot un iepazīstot, kas mēs esam, un pieņemot sevi, mēs nodrošinām daudz raitāku un patiesāku plūdumu savā ceļojumā. Šajā idejā iekļauta arī Alises pašas mācība par padomu: "Viņa parasti deva sev ļoti labus padomus, lai gan ļoti reti tos ievēroja". Iemācoties ieklausīties savos instinktos un būt nedaudz objektīvākiem, mēs varam gudrību, ko dodam citiem, attiecināt uz sevi.
- NEIESTRĒGSTI PAGĀTNĒ UN ĻAUJIES PĀRMAIŅĀM
"Nav jēgas atgriezties atpakaļ uz vakardienu, es toreiz biju cits cilvēks!" - Alise
Lai gan tas parāda, cik daudz ir noticis ar Alisi kopš viņas ceļojuma sākuma, šai rindai tiek piešķirtas vairākas nozīmes. Alises piedzīvojumi ir par personības attīstību, un šī mācība to apliecina, atgādinot sev, ka katru dienu esam cits cilvēks. Alise atgādina, ka esam izauguši no savas vakardienas versijas, un pirms nedēļas, gada vai gadu desmitiem atpakaļ bijām pavisam cits cilvēks. Noslēdzot iepriekšējās nodaļas, mēs varam rakstīt savu nākotni, neaizraujoties ar nožēlu, kļūdām un vilšanos, ar ko mēs visi saskaramies.
- PIEŅEM KATRA UNIKALITĀTI
"Bet es negribu iet starp trakiem cilvēkiem," piebilda Alise. "Ak, tur neko nevar līdzēt," sacīja kaķis, "mēs visi esam traki. Es esmu traks. Tu esi traka.."
Iemācīties pieņemt to, kas mēs esam, ir viena no lielākajām dzīves mācībām, bet tāpat ir jāmācās pieņemt arī citu atšķirības. Pat ja esam pārliecināti par to, kas esam, cilvēki mums apkārt ne vienmēr būs tādi, kādi mēs vēlamies, lai viņi būtu - un tas ir labi. Cilvēku atšķirību svinēšana padara dzīvi interesantāku, atklāj mums jaunas perspektīvas un paver jaunas pasaules, gluži kā Brīnumzemē.
- PASTĀVI PAR SEVI
"Turi mēli!" karaliene kļuva violeta.
"Es to nedarīšu!" sacīja Alise.
Labi ir pieņemt citus cilvēkus, bet dažreiz cilvēki ir vienkārši absurdi. Piemēram, Sirds karaliene sajūsmu gūst, noniecinot, lamājot un sitot savus padotos, tostarp savu vīru. Viena no svarīgākajām mācībām, kas jāapgūst ikvienam no mums, ir vienmēr pastāvēt par sevi un neļaut pāri darītājiem sev kāp uz galvas.
Saprotot, ka Sirds karalienes pakalpiņi ir tikai kāršu paciņa, Alise maina savu perspektīvu un redz, ka agresīvie cilvēki viņas dzīvē nevar viņu sāpināt, ja viņa maina savu viedokli.
- UZDROŠINIES RISKĒT
Protams, reālajā pasaulē rāpties truša caurumā varētu būt pārāk liels risks, taču Alises lēmums sekot baltajam zaķim noved pie maģiska ceļojuma. Ne viss norit gludi, jo viņa sastopas ar šķēršļiem, apmaldās un Sirds karaliene ir apsēsta ar vēlmi atņemt viņai galvu, taču līdz brīdim, kad Alise pamostas no Brīnumzemes, viņa ir apbruņojusies ar jaunu pieredzi, kas palīdzēs orientēties reālajā dzīvē.
Lai gan riskēt var būt biedējoši, tomēr stāvēt uz vietas var būt vēl biedējošāk. Riska uzņemšanās un izaicinājumu pārvarēšana tiek dēvēta par vienu no veidiem, kā sevi visefektīvāk pilnveidot.
“Ja nezini, kurp dodies, jebkurš ceļš Tevi turp var aizvest.”