5 PAMESTAS VIETAS PASAULĒ

Lasīt rakstu


5 PAMESTAS VIETAS PASAULĒ

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2022. gada 19. februārī

5 PAMESTAS VIETAS PASAULĒ

Aaaūūū – vai te kāds ir?


Nolobījies sienu krāsojums, pilošas un sarūsējušas notekcaurules, logi ar saplīsušiem stikliem – vai nav romantiski? Ok, bez ironijas. Pamestām vietām piemīt kaut kas ļoti baiss un pievilcīgs vienlaikus, piekritīsiet? Šīs vietas, nenoliedzami, ir vizuāli saistošas, taču tās kalpo arī kā nozīmīgs vēstures atgādinājums.

Sen aizmirsts skaistums, skumjas, vai tirpas, kas pārskrien pāri mugurkaulam – katram piedzīvojumu meklētājam ir savs iemesls, kādēļ šos pasaules nostūrus apmeklēt. Lai arī pamestas, tās, tomēr nebūt nav mirušas. Šīs vietas dzīvo ļaužu atmiņās un iztēlē.

Galvenokārt ir trīs iemesli, kāpēc cilvēki pēkšņi vai pamazām pamet kādu vietu, pat tad, ja to apdzīvojuši gadiem vai pat veselām paaudzēm. Pirmkārt, pastāv vides apdraudējumi. Otrkārt - ekonomiski faktori. Treškārt, tas bijis traģisku notikumu rezultāts. Jebkurā gadījumā šī ir vēsture, kas mums būtu jāzina, tāpēc sāksim!

1. Hašimas sala, Japāna

Šī 16 akrus garā sala Japānas Nagasaki prefektūrā, kas pazīstama arī kā Gunkanjima (tulkojot – “Kaujas kuģu sala”, tās līdzības dēļ ar japāņu kaujas kuģi), kādreiz bija blīvi apdzīvota vieta zemūdens ogļu ieguvei. Hašimas sala darbojās kā ienesīga ogļu rūpnīca no 1887. - 1974. gadam. Brīdī, kad tika izsmelti visi resursi, Hašimas iedzīvotāji ātri pameta salu. Ēku sabrukušās fasādes atklāj skatus, kas nosēti ar atgādinājumiem par to iemītniekiem: puslasītas avīzes pie kafijas krūzēm, ātrumā nosviestas kurpes un piegružotas grīdas, un jā… kādreiz iemīļotie plakāti joprojām rotā guļamistabu sienas.

2. Bodijas vēsturiskais parks, ASV (Kalifornija)

19. gadsimta nogalē, Bodija bija plaukstoša zelta ieguves pilsēta, kurā dzīvoja vairāk nekā 10 000 cilvēku. Mūsdienās spoku pilsēta ir saglabājusies “aizturētā sabrukšanas” stāvoklī. Tur joprojām atrodas vairāk nekā 50 ēku. Dažās no tām pat saglabājies interjers, kas izskatās gandrīz tieši tāds, kāds ticis atstāts. Daļa no pamestajām ēkām ir pieejamas apskatei, par nieka 8 dolāriem pieaugušajiem un 5 dolāriem bērniem. Maksāt gan varot tikai skaidrā naudā. Vasarās tiek rīkotas ekskluzīvas nakts ekskursijas, kurās noslēpumu glabātāji dalās ar leģendām un pamestās pilsētas spoku stāstiem. Bū!


3. Kolmanskopa, Namībija

Pilsēta, kas atrodas neauglīgajā Namiba tuksnesī, 20. gadsimta sākumā uzplauka kā Vācijas dimantu ieguves apmetne. Tomēr pēc Pirmā pasaules kara, dimantiem klātais apgabals sevi bija izsmēlis un visi darbi, galu galā, tika apturēti. Līdz 1950-to gadu beigām vācu kolonisti bija pilnībā pametuši pilsētu, atstājot savas apmetnes Namībijas dienvidu smilšu pārziņā. Lai pavērotu, kas šodien palicis pāri no smilšu pilnās pilsētas, ceļotājiem jārezervē ekskursija gida pavadībā. Tas zināšanai, ja nu izlemjat apciemot šo Āfrikas tuksnesi.


4. Krako, Itālija

8. gadsimtā dibinātais viduslaiku ciems Itālijas dienvidos, kas visai nedroši uzbūvēts stāva kalna virsotnē, kļuvis par upuri vairākām katastrofām, tostarp zemestrīcēm, zemes nogruvumiem un postošām sērgām. 1991. gada zemes nogruvums lika visiem atlikušajiem Krako iedzīvotājiem evakuēties, atstājot vietu neapskaužamā stāvoklī. Ciemats joprojām ir neapdzīvots, tomēr arī šeit, par attiecīgu samaksu, apmeklētājiem ļauts doties aizraujošās ekskursijās, gidu pavadībā. Un bez rezervācijas!

 5. Balaklava, Ukraina

Aukstā kara laikā šīs īpaši slepenās zemūdens bāzes aktivitāte bija pielīdzināma bišu stropam. Šajā milzīgajā pazemes kompleksā, kas paslēpts kalna nogāzē un veidots, lai būtu pietiekami izturīgs pret tiešu atomu uzbrukumu, kādreiz atradās padomju kaujas galviņu un zemūdens flote. Tolaik, šī vieta bija tik slepena, ka apkārtējā Balaklavas pilsēta bija jāizdzēš no kartēm. Šodien apmeklētāji var droši doties izložņāt tumšo un līkumoto kanālu labirintu, kas veido šo pamesto vietu.

Līdzīgi raksti