“Aiz loga septembris, vējš sētā dzenā skumjas…”
Ja tā labi padomā, septembris ir mazliet jocīgs mēnesis – gada skrējiena ietvaros, it kā esam jau pāri pusceļam, tomēr domāt par Ziemassvētku svinēšanu ir vēl tuč tuč par agru. Skolēniem un skolotājiem 1. septembris ir tāds kā sava veida Jaunais gads. Protams, salūta un šampanieša vietā tiek piedāvāts skolas starpbrīžu zvans un mācību grāmatas. Dažiem šis ir aizraujošs laiks, kad pēc ilgā vasaras pārtraukuma atkal satikt savus draugus. Citiem no šīs idejas metas zosāda. Tā tas ir – visiem jau nekad neizpatiksi!
Jebkurā gadījumā, septembris ir laiks, kad priecāties par gada laikā izloloto ražu, baudot dabas sniegtās veltes. Arī laikapstākļi beidzot sāk pierimties, vēsajām naktīm pamazām aizdzenot prom augusta tveici. Svinot septembri, aplūkosim tā izcelsmi, tradīcijas un citas aizraujošas nianses – kopā 9 interesantus faktus par gada 9. mēnesi!
- Septembra nosaukums, kā izrādās, mūsdienās neatbilst tā sākotnējai izcelsmei. Patiesībā, tas bijis seno romiešu kalendāra septītais mēnesis. Tā oriģinālais nosaukums “Septem”, tieši to arī nozīmē - "septītais mēnesis". Tikai 451. gadā, pirms mūsu ēras, kalendāram pievienoti janvāra un februāra mēneši, padarot septembri par devīto mēnesi.
- Sensenos laikos septembrī bija tikai 29 dienas. Pateicoties Jūlija Cēzara romiešu kalendāra reformai 45. gadā p.m.ē., šim mēnesim saglabājušās klāt pieliktās, papildu 24 stundas!
- Romieši diezgan bieži saistīja mēnešus ar dažādiem dieviem. Septembris ir saistīts ar romiešu uguns dievu Vulkānu. Kāpēc? Droši vien tāpēc, ka septembris, kas, kā jau noskaidrojām, reiz bija gada septītais mēnesis – varenkarsts un ugunīgs!
- 1752. gadā Britu impērija no 2. līdz 14. datumam izlaida 11 septembra dienas. Tas notika mainoties kalendāriem – no Jūlija kalendāra uz Gregora kalendāru.
- Anglosakšu laikos septembris tika saukts par “Gerst Monath”, kas tulkojumā nozīmē "miežu mēnesis". Šāds nosaukums tam piešķirts par godu īpašajam laikam, kad tika novākta miežu raža un no tās ticis izgatavots tolaik populārs dzēriens. Bet tas nav viss! Izrādās septembrim esot bijis vēl viens nosaukums, kura nozīme ir gana līdzīga iepriekšminētajam - “Ražas mēnesis” jeb “Haefest Monath”. Mūsdienu angļu valodas vārda “harvest” lietojums cēlies tieši no šī nosaukuma!
- Septembris vēsta par rudens sākumu ziemeļu puslodē, un tas oficiāli sākas septembra ekvinokcijā, kas parasti ir no mēneša 21. līdz 23. datumam.
- 17. septembris ir neticami svarīga diena ASV, jo tieši šajā dienā 1787. gadā tika pieņemta ASV Konstitūcija. Ja nebūtu šīs Konstitūcijas, ASV šodien, iespējams, būtu pavisam citāda.
- Septembrī dzimušie šajā pasaulē tiek izauklēti zem divām zodiaka zīmēm. Ja esat dzimuši pirms 23. septembra, jūs tiekat uzskatīti par Jaunavām. Ja piedzimāt 23. datumā vai vēlāk, jūs astroloģijā esat pazīstami kā Svari. Runā, ka Jaunavas esot analītiski un strādīgi, bet vienlaikus arī laipni un lojāli cilvēki. Toties Svari augstu vērtējot harmoniju un diplomātiju, un tiek uzskatīts, ka Svaru zīmē dzimušie ir ļoti inteliģenti ļaudis.
- Klausieties - septembrim piederot pašam savs akmens! Šis akmens, ir majestātiski spilgtais safīrs. Ar saviem dziļajiem un zilajiem toņiem tas simbolizējot dievu gudrību, skaidrību, tikumību un uzticību. Safīrus kādreiz valkāja, lai aizsargātu to nēsātājus no saindēšanās un citām nebūšanām. Tad nu, mīļie, ar vai bez safīra – lai skaists septembra mēnesis!