Cilvēkiem līdzīgas UZVEDĪBAS ĪPATNĪBAS pērtiķos

Lasīt rakstu


Cilvēkiem līdzīgas UZVEDĪBAS ĪPATNĪBAS pērtiķos

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2024. gada 23. februārī

Cilvēkiem līdzīgas UZVEDĪBAS ĪPATNĪBAS pērtiķos

Arī viņiem patīkot riska spēles un azarts!


Ne velti evolūcijas teorija liecina, ka cilvēkus un pērtiķus, kā arī mērkaķus, vieno līdzīga izcelsme. Un runa nav tikai par cilvēku un šo radību ārējo izskatu. Īpašu uzmanību ir jāpievērš to uzvedībai, kas lielā mērā līdzinās cilvēku uzvedībai.

Lūk, dažas uzvedības īpatnības, kas raksturo kā cilvēkus, tā pērtiķus un mērkaķus.

Instrumentu izmantošana

Par šo noteikti zina lielākā daļa lasītāju, tomēr neiekļaut šajā sarakstā instrumentu izmantošanu būtu muļķīgi.

Lai vai kā, ne tikai zinātnieku pārraudzītos pētījumos, bet arī savvaļā pērtiķi un mērkaķi jau izsenis novēroti izmantojot dabas “instrumentus”, lai atvieglotu dažādu uzdevumu veikšanu. Tas galvenokārt ir saistīts ar ēdiena iegūšanu.

Zīmīgi, ka tas kā šie dzīvnieki izvēlas dabas nodrošinātos “instrumentus” - zarus un akmeņus - norāda uz spēju apzināties to efektīvākās pielietojuma metodes.

Ēdiena gatavošana

Atsevišķi pētījumi ar individuāliem primātiem ir pierādījuši, ka tie izrāda pastiprinātu interesi par ēdiena gatavošanu. Ja tiem tiek nodrošināti attiecīgie instrumenti, tie iemācās izmantot uguni, lai pirms tā uzņemšanas ēdienu pagatavotu.

Šeit protams nav runa par sarēžģītiem ēdieniem un sekošanu receptēm pilnībā aprīkotā virtuvē. Tomēr tādas darbības kā zefīra apcepšana virs liesmas vai burgera kotletes apcepšana pannā ir pa spēkam ne tikai mums.

Riska spēles (azartspēles)

ASV veiktos pētījumos pierādīts, ka spēlējot dažādas riska spēles - kur balvā iespējams iegūt augļus vai augļu sulu - pērtiķi dod priekšroku spēlēm, kurās pastāv lielāks risks, bet vienlaikus iespējams lielāks ieguvums.

Tieši tā darbojas arī dažāda veida azartspēles.

Tas nozīmē, ka šie dzīvnieki apzinās zaudējuma iespējas, tomēr ir gatavi riskēt, lai iegūtu vairāk. Arī pēc tam, kad spēles noteikumi tikuši grozīti, lai iespējamais laimests, mazāka un augstāka riska spēlēs, būtu teju vienāds, izvēle vienmēr kritusi par labu augstākam riskam.