FAKTI par ūdeni, kurus tu, iespējams, NEZINĀJI

Lasīt rakstu


FAKTI par ūdeni, kurus tu, iespējams, NEZINĀJI

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2024. gada 19. janvārī

FAKTI par ūdeni, kurus tu, iespējams, NEZINĀJI

Ūdens atceras visu!!!


Ūdens ir visas dzīvības pamats, kas veido lielāko daļu cilvēka ķermeņa un visu mums zināmo dzīvības formu. Kaut kas šķietami pašsaprotams un mums visiem labi zināms. Galu galā, tā ir viena no vielām, par kuru ikviens no mums mācijās skolā un vēl jo vairāk, mēs ar to sastopamies ikdienā.

Tomēr ūdenim piemīt dažas interesantas īpašības par kurām tu, iespējams, līdz šim nezināji.

  • Karsts ūdens sasalst ātrāk

Vienkārša loģika mums saka, ka auksts ūdens noteikti sasalst ievērojami ātrāk nekā ūdens, kas sasniedzis vārīšanās temperatūru. Tomēr Tanzānijas studenta Erasto B. Mpemba vārdā nosauktais fenomens, kas pierāda pretējo. Bet ne vienmēr!

Lai gan šis fenomens ir novērots un dokumentēts jau gadsimtiem ilgi, tā cēloņi arvien veido sarežģītu mīklu, uz kuru precīzas atbildes zinātniekiem nav.

Šo ūdens sasalšanas efektu nosaka dažādi faktori: atšķirības ūdens iztvaikošanas ātrumā, ledus kristālu veidošanās un atdzišanas ātrums, un citi. Tomēr apstākļi kādos verdošs ūdens sasalst ātrāk var būtiski atšķirties. Tas viss šo padara par viegli novērojamu, tomēr grūti izskaidrojamu fenomenu.

  • “Superatdzesēts” ūdens

Ikviens no mums ļoti labi zina to, ka pie 0 ° pēc Celsija, ūdens sasalst. Un tomēr, tā nav absolūta patiesība!

Pakļaujot ūdeni ekstremāliem apstākļiem, tas spēj pretoties temperatūras izmaiņām un saglabāt šķidru stāvokli arī negatīvā temperatūrā. Šo fenomenu sauc par ūdens “superatdzesēšanu” un pētījumi liecina, ka noteiktos apstākļos, ko ietekmē tādi faktori, kā atmosfēras spiediens un ūdens tīrība, tas var saglabāt šķidruma īpašības, to atdzesējot līdz pat -48°C.

  • Ūdens atceras visu

“Ūdens atmiņa” ir valdzinošs, tomēr zinātnes pasaulē ļoti pretrunīgi vērtēts jēdziens.

Šī jēdziena ietvaros tiek runāts par to, ka ūdens spēj glabāt enerģiju un informāciju. Par to liecina pētījumi, kas pierāda, ka pakļaujot ūdeni dažādiem ārējiem stimuliem, mainās tā kristāliskā struktūra. Šādas izmaiņas ūdens struktūrā var radīt mūzika, vārdi un pat domas.

Lai gan zinātnieku aprindās šī ideja tiek uztverta ar skepsi, tā ir kļuvusi par pamatu dažādiem pētījumiem un nākotnē, iespējams, var radīt lielu ietekmi uz dažādām zinātnes nozarēm.

Vai tiešām ūdens spēj “atpazīt” ārējus faktorus tāpat kā mēs? Zinātne saka - varbūt!