FENOMENI, kas izmaina laika uztveri

Lasīt rakstu


FENOMENI, kas izmaina laika uztveri

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2024. gada 09. maijā

FENOMENI, kas izmaina laika uztveri

Interesanti fakti! Izlasi!


Jādomā, ka lielākā daļa mūsu lasītāju būs piedzīvojuši sajūtas, kad laiks škietami lēni “velkas” vai gluži pretēji, “paskrien” nemanot. Lai vai kā, laiks ikvienam no mums ir dots tik, cik ir un to mēs ietekmēt nevaram.

Tomēr ikviens no mums var izvēlēties, kā šis laiks tiek pavadīts. Un šeit ir svarīgi pieminēt, ka pastāv dažādi fenomeni, kas ietekmē to, kā mēs uztveram un līdz ar to arī piedzīvojam laika ritējumu.

Izklaide un garlaicība

Tā nav tikai tevis vien piedzīvota sajūta, ka darot kaut ko aizraujošu laiks iet ātrāk, nekā nodarbojoties ar kaut ko garlaicīgu vai nesaistošu. Tas ir zinātniski pierādīts fenomens, kas balstas tajā, kā cilvēka smadzenes veicot darbības reaģē uz konkrētu soļu izpildi - mazu mērķu sasniegšanu.

Piemēram, lasot aizraujošu grāmatu, katra vārda un teikuma pabeigšanu smadzenes uztver kā attiecīgo “horizontu”. To sasniegšana ietekmē laika uztveri un laiks paiet šķietami ātri. Turpretī lasot nesaistošu un garlaicīgu tekstu, cilvēks koncentrējas uz nodaļu vai visas grāmatas pabeigšanu. Šī “horizonta” maiņa izmaina laika uztveri un koncentrēšanās uz “lielo bildi” liek laikam ritēt lēnāk.

Laika paātrināšanās vecumdienās

Tā nav tikai pieaugušu cilvēku fantāzija, ka laikam ejot -  ar gadiem - tas šķiet sāk paiet arvien ātrāk.

Šo fenomenu skaidro tas, ka cilvēka smadzenes tekošo laiku uztver proporcionāli jau nodzīvotajiem gadiem. Proti, laiks no 5 līdz 10 gadu vecumam šķiet tik pat ilgs, kā laiks no 50 līdz 80 gadu vecumam. Tas nozīmē, ka viens gads vecumdienās šķiet īsāks, jo tas tiek salīdzināts ar ievērojami ilgāku pieredzi jeb nodzīvoto laiku.

Lēnā daba

Vēlies patiesi izbaudīt nedēļas nogales brīvdienas nesteidzīgā gaisotnē? Iespējams, labākais risinājums ir laika pavadīšana ārpus pilsētas - pie dabas!

Šo fenomenu īpaši izteikti var izjust tie, kas ikdienu un darba gaitas pavada aktīvajā pilsētas vidē. Proti, dodoties garās pastaigās vai atpūšoties pie dabas, diena šķiet ievērojami garāka un laiks paiet jūtami lēnāk.

Tas lielā mērā saistāms ar būtisko atšķirību starp to, cik daudz dažādu lietu vienlaikus risinās mums apkārt, atrodoties pilsētas vidē un to mieru un klusumu, kas raksturīgs dabai. Vienlaikus lielu iespaidu uz laika izjūtu atstāj cilvēka sajūtas un emocijas. Proti, neizjūtot pastiprinātu trauksmi un nemieru, izmainās ar laika uztvere un stunda no stundas paiet lēnāk.