April, april!
Vai jau esi šodien kādu izjokojis? Smelies iedvesmu no tālāk minētajiem aprīļa jokiem, ko esam piedzīvojuši pēdējā simtgadē.
- Digitālais Bigbens
1980. gadā, 1.aprīļa palaidnība skāra klausītājus visā pasaulē, kad BBC raidorganizācija paziņoja, ka vēsturiskajam Bigbenam tiks veikta sejas korekcija un tas tiks pārveidots par digitālu instalāciju.
Turklāt BBC paziņoja, ka vecā pulksteņa mehānisms tiks atdots pirmajam klausītājam, kas piezvanīs. Raidorganizācija drīz vien atklāja, ka tā ir palaidnība. Vēlāk izjokošanas rīkotāji atzina, ka nedēļām ilgi bija jāatvainojas daudziem ārvalstu abonentiem, kuri sazinājās, lai saņemtu vecā Bigbena iekšas.
- Spageti, kas aug kokos
1957. gadā BBC ziņu programma Panorama demonstrēja trīs minūšu raidījumu, kurā redzams, kā Šveices lauksaimnieki plūc no kokiem spageti. No prezentācijas līdz balss pārraidei viss, ko paveica leģendārais Ričards Dimblbijs, bija pietiekami ideāls, lai liktu cilvēkiem noticēt, ka tā ir patiesība.
Pēc pārraides skatītāji nerimstoši zvanīja BBC birojam, lai noskaidrotu, kā kokos audzēt spageti. Savukārt, BBC atbildja ikvienam zvanītājam: "Ievietojiet spageti zariņu tomātu mērces kārbā un ceriet uz to labāko!".
- Taco Bell’s ‘pasūta’ Brīvības Zvanu
Brīvības Zvans ir viens no noturīgākajiem Amerikas brīvības simboliem. 1996. gadā laikrakstos -The New York Times un The Washington Post, tika publicētas pilnas lapas ar reklāmām, paziņojot, ka ātrās ēdināšanas ķēde Taco Bell ir iegādājusies ikonisko zvanu un plāno to pārdēvēt par "Taco Liberty Bell" (Tako Brīvības Zvanu).
Raidorganizācijas stāstīja cilvēkiem, ka uzņēmums gatavojas pārvietot Brīvības Zvanu no Filadelfijas uz savu Kalifornijas galveno mītni. Minētais iemesls bija tāds, ka Taco Bell to iegādājās, "cenšoties palīdzēt valsts parādam".
Kad atklājās, ka šī ir bijusi tikai izjokošana, uzņēmums apņēmās ziedot 50 000 dolārus Brīvības Zvana uzturēšanai, jo šī mānīšanās ir palīdzējusi palielināt Taco Bell pārdošanas apjomu par 1 miljonu dolāru, tikai 24 stundu laikā.
- Pī vērtību mainīja Alabamas likumdevējs
Zinātniskā pasaule bija šausmās, kad 1998. gada aprīļa New Mexicans for Science and Reason izdevumā tika apgalvots, ka Alabamas likumdevējs ir pieņēmis rezolūciju par Pī vērtības maiņu.
Saskaņā ar ziņojumu - Pī vērtība, kas ir 3,14159, tika mainīta uz 3,0 balstoties uz Bībeles matemātiskās konstantes koncepciju.
Pateicoties tajā laikā pieaugošajai e-pasta popularitātei, šis stāsts izplatījās internetā. Tikai tad, kad likumdevējs sāka saņemt protesta aicinājumus, atklājās, ka viss ir viens liels 1. aprīļa joks.
- Kapitolija sabrukums
Šī palaidnība ir patiešām veca - tas notika 1933. gada 1. aprīlī. Tajā dienā Viskonsinas dienas laikraksta -The Capital Times- lasītāji pamodās ar ziņām, ka štata Kapitolija kupols sabrucis no “spēcīgu sprādzienu sērijas”. Avīzes pirmajā lapā bija sagruvušā kupola fotogrāfija.
"The Capital Times operators ieradās tieši laikā, lai uzņemtu šo neparasto un sensacionālo fotogrāfiju, kurā redzama granīta un tērauda masa krītot," teikts ziņojumā.
Protams, bilde un virsraksts lasītājiem bija šoks. Bet, par laimi, vēlāk tajā pašā izdevumā paskaidroja, ka tas bija joks.
- Aisbergs Sidnejas ostā
Austrāliešu uzņēmējs Diks Smits, 1978. gada 1. aprīlī apmānīja cilvēkus Sidnejā, velkot to, kas izskatījās pēc aisberga.
Tā bija smalki izstrādāta 1. aprīļa palaidnība. Smits par aisberga ierašanos bija paziņojis iepriekš, precīzu datumu nenosaucot. Kad to atveda, cilvēki bija pārsteigti. Saskaņā ar The New York Times, radio reportieris pārraidīja ziņas no aisberga, kas visu padarīja ticamāku.
Tiek ziņots, ka pat Austrālijas jūras spēki jautāja Smitam, vai viņam vajadzīga palīdzība aisberga pietauvošanā. Bet tad lietus vētra atklāja, ka tā patiesībā ir liellaiva, kas pārklāta ar baltām plastmasas loksnēm, ugunsdzēsības putām un skūšanās krēmu.
"Visa palaidnība man izmaksāja tikai 1450 dolārus," NYT sacīja Smits. "Es šīs lietas daru tikai, lai būtu interesanti. Tas noņem garlaicību no ikdienas!”.
- Krāsains televizors
1966. gadā Zviedrijas Sveriges Television (SVT), kas tajā laikā bija vienīgais televīzijas tīkls valstī, izlaida foršu 1. aprīļa palaidnību, pārraidot raidījumu par to, kā skatīties melnbaltu televizoru krāsaini.
SVT pieaicināja "tehnisko ekspertu" Kjelu Stensonu, kurš skatītājiem sacīja, ka viņiem atliek tikai novietot televizora priekšā plāni izstieptas neilona zeķes. Stensons ļoti centās izskaidrot (runājot tehniskos terminos), ka neilona zeķes salieks televizora viļņu garumus un pārvērtīs tos krāsās. Papildus tam, cilvēkiem lika šūpot galvu, lai krāsas varētu labāk izjust.
Protams, cilvēki, kas to izmēģināja, drīz saprata, ka ir apmānīti.
- Gravitātes maiņa
BBC Radio 2, 1976. gada 1. aprīlī, astronoms Patriks Mūrs sacīja, ka planētu Jupitera un Plutona sastāšanās vienā līnijā, samazinās Zemes gravitāciju tieši pulksten 9:47. Viņš lika klausītājiem palēkties tieši tajā laikā, lai izjustu to, ko sauca par Džovijas - Plutona gravitācijas efektu.
Daudzi no klausītājiem, kuri, iespējams, bija kādreiz tik dedzīgi cilvēki, kuri izmēģina šķietami neiespējamas lietas, izdarīja to, kas tika lūgts. Un daži no tiem pat piezvanīja BBC, lai "atklātu", kā viņi jutās peldot gaisā, tikai lai uzzinātu to, ka ir izjokoti.
Lai jautrs prāts !