“Sekspertu” padomi
Saskaņā ar 2015. gadā veikto pētījumu vairāk nekā 22% seksuāli aktīvo pieaugušo nodarbojas ar lomu spēlēm, savukārt, vairāk nekā 20% patīk sasiešana un pēršana. Tikmēr citā 2016. gada aptaujā arī tika konstatēts, ka pat gadījumos, kad cilvēkiem nav bijusi iespēja izpētīt savas vēlmes, gandrīz puse aptaujāto par to ir izrādījuši interesi.
Mūsdienās arvien vairāk pētnieku un "sekspertu" apliecina, ka atklāta komunikācija ar partneri var pozitīvi ietekmēt gan attiecības, gan personīgo veselību.
Bet, tā kā tā var būt diezgan izaicinoša pieredze pat tad, ja ar otru pusīti jau esi kādu laiku, mēs apkopojām ekspertu padomus par to, kā uzsākt šo tēmu. Lūk, ko viņi teica:
UZŅEMIES ATBILDĪBU PAR SAVU LAIMI
“Tavs partneris nevar būt atbildīgs par Tavu laimi. Tas ir pārāk liels spiediens, un tas ir negodīgi. Mēs bieži varam domāt, ka risinājums ir tajā, ka partneris kaut ko dara vai maina uzvedību - bet patiesībā mēs varam izvēlēties būt laimīgi jau tagad, neatkarīgi no tā, kas notiek. ” seksuālās veselības un labsajūtas izglītotājs Stīvs Hallidejs.
“Mēs varam izvēlēties uzņemties atbildību par savu dzīvi un to, kā parādāmies attiecībās. Atbildības uzņemšanās par savu laimi ir saistīta ar mācīšanos komunicēt. Tas ietver soļu speršanu pašapliecināšanās un pašpārliecinātības virzienā neatkarīgi no tā, ko dara vai nedara mūsu partneris. Kad mēs sākam patiesi saprast, ko vēlamies, un sākam virzīties uz to, neuzliekot partnerim spiedienu, viņš ir iedvesmots atbalstīt mūs pavisam citādā veidā.” - seksa terapeite Sāra Tanga.
IZVEIDO KOMFORTA LĪMENI
Kad nākas atklāt vēlmes, kas ir dziļi Tevī, iespējams, vissvarīgākais aspekts ir pārliecināties, ka Tava saikne ar cilvēku, ar kuru vēlies tās izmēģināt, ir tikpat dziļa.
“Pareizais laiks un vieta, kad sākt sarunu par fantāzijām, ir tad, kad jūties droši kopā ar partneri. Ļaujot saviem partneriem piekļūt mūsu visdziļākajām domām un seksuālajām fantāzijām, mēs varam veidot intimitāti, kas pēc tam ļauj viņiem skaidrāk saskatīt mūs tādus, kādi esam. Tomēr to ne vienmēr nosaka tas, cik ilgi esat kopā vai kādā attiecību posmā atrodaties. Kad fantāzija tiek atklāta, tā var kļūt par konfliktu un nesaprašanās avotu attiecībās un pat būt destruktīva - uztriecoties uz partnera pornogrāfijas kešatmiņu vai atrodot viņa profilu perversā sociālā tīkla vietnē, var rasties nodevības sajūta, pretstatā tam, ja partneris proaktīvi apspriež savu fantāziju.” - Sāra Tanga.
“Patiesībā vairāk nekā laiks ir atkarīgs no uzticēšanās un komunikācijas. Galvenais, lai jūs abi būtu atklāti par savām simpātijām un antipātijām, kā arī par robežām.” Stīvs Hallidejs.
Eksperti norāda, ka vienmēr ir labāk apspriest fantāzijas ar partneri, nevis gaidīt, kad tās atklāsies pašas no sevis.
NOTESTĒ ŪDEŅUS
Ņemot vērā to, cik šādās situācijās biedējošas var šķist atteikuma izredzes, eksperti iesaka pieiet šai tēmai lēnām un uzmanīgi, nevis uzreiz mesties tajā ar galvu pa priekšu.
“Ja neesi pārliecināts, kā Tavs partneris reaģēs, es iesaku uzsākt šo diskusiju nepiespiestā veidā, sakot, ka kāds jūsu paziņa ir aizrāvies ar šo izvirtību,” saka Pompi Banerjē, psiholoģe, kas nodarbojas ar izvirtību apstiprināšanu. Banerjē iesaka izmantot taktiku, kad persona, kas ierosina šo tēmu, vispirms var novērtēt, kā partneris reaģē, ja viņš ir attālināts no šīs situācijas. “Tas ļaus saprast, vai viņam tas patīk vai nē, un Tu jutīsies mazāk apgrūtināts vai nosodīts.”
"Ja kāds jūtas ļoti drošs ar savu partneri, viņš var ierosināt šo jautājumu un teikt: "Es domāju par mūsu seksuālo dzīvi un ir dažas lietas, ko es labprāt izmēģinātu.." - Sāra Tanga
NOSPRAUD SAVAS ROBEŽAS
Eksperti uzsver, ka informēta, entuziasma pilna piekrišana ir galvenais, lai pārietu uz nākamo sarunu līmeni.
"Ir svarīgi saprast, ka fantāzijas ne vienmēr ir tas, ko mēs vēlamies realitātē. Tāpēc tās sauc par fantāzijām. Vienmēr paskaidro savam partnerim, ka nav nekāda spiediena izpētīt fantāziju, īpaši, ja tā nav viņa lieta. Labākie pamatnoteikumi ir tādi, ka jebkāda izpēte notiek tikai ar viņu piekrišanu un ka Tu vienmēr respektēsi viņu robežas." – Pompi Banerjē
"Tavam partnerim ir jābūt simtprocentīgi apmierinātam ar to, ka viņš var izteikt savas simpātijas, nepatikas un diskomfortu. Ja viņam pašam ir grūti izteikt šo fantāziju, Tu vari palīdzēt un to izspēlēt kopā ar viņu." – Stīvs Hallidejs
"Padomājiet par drošību, un ne tikai par fizisko, bet arī par fizioloģisko, psiholoģisko un emocionālo drošību," sacīja Banerjē. "Gandrīz katram no mums ir kādas traumas vai sprūda mehānismi, tāpēc ir svarīgi vispirms saprast, kas varētu triggerēt partneri un likt viņam justies nedroši. Tāpēc ir svarīgi pastāvīgi pārbaudīt viņu un pajautāt, vai viņš jūtas labi."
PIEŅEM, KA VISS VAR ‘IZIET NO PLĀNA’
Pat ja esat bijuši uzmanīgi un apdomīgi attiecībā uz visu līdz šim minēto, viss var neizdoties pēc plāna. Galu galā mēs neesam roboti.
"Nav nekādas garantijas, ka fantāzija nepadarīs neērtas lietas realitātē," sacīja Tanga, norādot, ka viņas pieredzē ir diezgan izplatīts gadījums, kad fantāzijas prātā ir daudz patīkamākas nekā realitātē. "Labākais veids, kā iespējams samazināt iespējamību, ka viss var kļūt neērts, ir visu iepriekš apspriest pēc iespējas sīkāk. Pārrunājiet savas cerības un jebkādas bailes vai sajūtas saistībā ar fantāzijas izpēti. Apmainieties ar informāciju par to, ko katrs no jums ir un ko nav gatavs izmēģināt. Kļūdieties, izvēloties pārlieku daudz informācijas, nevis dalieties pārāk maz, jo tas varētu likt Tavam partnerim nejusties neērti, ievainoti un aizskarti."
Eksperti arī iesaka izveidot sliktākā scenārija spēles plānu, kas paredz, kā viss varētu beigties greizi, apsverot vissmagāko iespējamo iznākumu un rodot tam risinājumu. "Noderīgs ir arī labs pārrunu pārskats pēc tam, kad Tu un Tavs partneris varat kopā pārstrādāt piedzīvoto," sacīja Hollidejs, iesakot pāriem uzdot jautājumus par to, kāda bija pieredze, un runāt par pārdzīvotajām emocijām.