Kā sevi pasargāt no ĒRCĒM?

Lasīt rakstu


Kā sevi pasargāt no ĒRCĒM?

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2022. gada 01. augustā

Kā sevi pasargāt no ĒRCĒM?

Rokasgrāmata vasarai!


“Nepasauc, nepiesauc mani vēl - ir augusts”. Un tas nozīmē, ka ērču sezona lēnā garā tuvojas noslēgumam. Jē! Tomēr vasara nav galā - mums priekšā vēl viens skaists, saulains (cerams) un piedzīvojumiem bagāts mēnesis. Diemžēl ērču klātbūtne nereti pabojā dažādus pārgājienus, nakšņošanas zem klajas debess, ugunskuru vakarus un citus priecīgus brīžus. Oh well, kā ir, tā jādzīvo! Lieka piesardzība šādos gadījumos tikai noderēs.

Bet no kā tieši ir tik ļoti jāuzmanās? Tas, protams, nav noslēpums. Ērces pārnēsā divas riebīgas un visiem zināmas kaites, no kurām viena ir īpaši bīstama, ņemot vērā, ka potes pret to joprojām kā nav, tā nav. Tādēļ dariet visu iespējamo, lai pasargātu sevi, savus mīļos, kā arī savus mājdzīvniekus, pirms dodaties kārtējā vasaras piedzīvojumā. Kā zināms, visefektīvākais Laimas slimības profilakses veids ir novērst ērču kodumus. Par to arī parunāsim – ko darīt un ko nedarīt!

Kas ir Laimas slimība?

Mums, latviešiem, ārkārtīgi paveicies! Iespējas baudīt kā skartu, tā neskartu dabu ir atliku likām. Vienmēr gan jāpatur prātā, ka laiskojoties pie dabas krūts, īpaši mežainās vietās, kur aug gara zāle, mūs var sagaidīt toksiskās “draudzenes”.

Laimas slimība cilvēkā nokļūst “pateicoties” inficētas ērces kodumam. Tās tipiskākā agrīnās stadijas pazīme ir paplašināti ādas izsitumi, kas var parādīties 3-30 dienas pēc koduma. Tomēr ne visi cilvēki šos izsitumus pamana un ne visiem ar tiem nākas saskarties. Tas, savukārt, var būt ļoti problemātiski, jo ārstēšanas trūkums slimības pirmajā stadijā, novedīs to nākamajā posmā.  

2. un 3. stadijā var attīstīties citi simptomi - drudzis, galvassāpes, nespēks, muskuļu un locītavu sāpes, sirdsdarbības traucējumi, artrīts, īslaicīga atmiņa, kā arī dažādi veģetatīvie traucējumi. Retos gadījumos Laimas slimība var pat izraisīt nāvi.

Tāpēc ir svarīgi pēc iespējas ātrāk vērsties pie sava ģimenes ārsta, ja jums ir minētie simptomi. Jo ātrāk tiek saņemta ārstēšana, jo labāk.

Kā notiek saskarsme ar Laimas slimību?

Ērces tusējas kokos, krūmainās vietās un garā zālē. Tās savus upurus sagaida izstiepjot savus negantos taustekļus. Ērce pieķersies garāmejošam cilvēkam vai dzīvniekam, ja to ceļi krustosies.

Laimas slimība netiek pārnesta no cilvēka uz cilvēku, tomēr mūsu četrkājainie draugi var ienest ērci mājās, pakļaujot jūs riskam tikt sakostiem. Tādēļ katru dienu pārbaudiet ne tikai sevi, bet arī savus mājdzīvniekus.

Piesardzības pasākumi ērču burziņu vietās!

  • Valkājiet gaišas krāsas apģērbu. Tas padarīs ērces vieglāk pamanāmas.
  • Valkājiet slēgtus apavus un zeķes, kā arī apģērbu ar garām piedurknēm, kas ievilkts garās biksēs. Arī bikšeles nenāktu par sliktu ievilkt iekšā zeķēs. Drošs paliek drošs!
  • Lietojiet ērču atbaidīšanas līdzekļus, protams, ievērojot ražotāja norādījumus.
  • Vismaz reizi dienā pārbaudiet, vai uz drēbēm un ķermeņa nav manāma ērču klātbūtne. Īpašu uzmanību pievērsiet tādām vietām kā cirkšņi, naba, paduses, galva, kā arī neaizmirstiet pačekot aiz ausīm un ceļgaliem.
  • Izmantojiet spoguli, lai pārbaudītu ķermeņa aizmuguri. Bet ja ir iespēja, palūdziet kādam citam pārbaudīt jūsu stāvokli.

 Ko darīt, ja atrodat ērci?

Sāciet panikot! Labi, jau labi, nē taču. Mierīgu sirdi un netrīcošām rokām, paņemiet pinceti ar smalku galu, lai satvertu ērci pēc iespējas tuvāk ādai. Nekādā gadījumā nemēģiniet satvert ērci ap tās korpulento vēderu un vēl, visā šajā procesā, lūdzu, neizmantojiet nekādas ķimikālijas.

Ar lēnām, apļveida kustībām, gluži kā skrūvējot skrūvi, izvelciet ērci, cenšoties to nesaspiest. Kad tas paveikts, siltā ūdenī nomazgājiet rokas ar ziepēm un nodezinficējiet koduma vietu.

Kaut kā tā. Lai jauki pavadīts laiks dabā un - ne asak...ptfu, ne ērces, tā teikt!

Līdzīgi raksti

Atver pārsteigumu