Zem jūsu kājām darbojas tīmeklis, par kura eksistenci jūs, iespējams, pat nenojautāt!
Pastaigājoties mežā, visvieglāk uzmanību pievērst tam, kas notiek acu līmenī vai mazliet augstāk. Dziedoši putni, maiga saules gaisma, vēja plūsma, interesanti zaru izliekumi – ir kur piesiet acis. Nākamreiz, kad vērosiet mežu, varēsiet apcerēt, kas atrodas zem augsnes, lapām un sūnām. Jā! Tur, koku sakņu vijumos, mīt aizraujošs, fascinējošs un mikroskopisks sēņu tīkls.
Zinātnieki uzskata, ka teju visas augu sugas pasaulē saistītas ar augsnē dzīvojošajām sēnēm. Tā sauktais mikorizas tīkls var ietekmēt koku izdzīvošanu, augšanu un veselīgumu. Koki izmanto šo tīklu, lai sazinātos un kopīgotu resursus. Ne velti daži zinātnieki to dēvē par koku internetu jeb "koku tīmekli". Slēdzamies klāt!
- Kā tas darbojas?
Augsnē sēnes aug pavedienos, ko sauc par hifām. Visi šie pavedieni kopā veido tīklu, sauktu par micēliju. Šie pavedieni var dzīvot starp koku un citu augu saknēm. Pastāv divi iespējamie veidi kā tie mijiedarbojas ar koku saknēm. Ektomikorizālajā tīklā, sēņu pavedieni pārklāj sakni, pavedieniem izplatoties starp šūnām. Endomikorizālajā tīklā sēņu pavedieni caurdur sakni, iekļūstot tās šūnās.
Sēnes un koki veido simbiotiskas attiecības. Simbioze, kā zināms, ir ciešas un ilgstošas attiecības starp diviem organismiem. Koki ražo pārtiku glikozes cukura veidā, pateicoties fotosintēzei. Augi, savukārt, šo glikozi draudzīgi dala ar sēnēm. Tikmēr sēnes atrod un absorbē barības vielas no augsnes, lai tās atdotu kokam. Lielākā daļa no šīm uzturvielām ir fosfāti un nitrāti. Šāda veida simbiozi sauc par savstarpējo simbiozi. Tas tāpēc, ka abas sugas no tās gūst labumu. Savstarpēji izdevīga kopdzīve!
- Kā koki var koplietot resursus?
Sēnes nav vienīgās, kas koplieto resursus ar kokiem. Izrādās, koki koplieto resursus arī savā starpā! Tie izmanto sēņu tīklu, lai transportētu nepieciešamās barības vielas. Piemēram, jaunie koku stādi nespēj pieteikami strauji attīstīties vecāku koku ēnā, jo tie neiegūst vajadzīgo daudzumu gaismas. Lielākie brāļi un māsas var tiem palīdzēt, daloties ar barības vielām, izmantojot sēņu pavedienus. Jāatzīmē, ka savā starpā draudzējas arī dažādu sugu, piemēram, skuju un lapu koki.
P.S. Daži augi izmanto citu dāsnumu, neko nesniedzot pretī. Ir orhidejas, kas nemaz nefotosintēzē. Tā vietā, tiek nozagtas visas barības vielas no tuvumā esošajiem augiem! Cik neganti!
- Kā resursu koplietošana var palīdzēt kokiem sevi aizsargāt?
Dažādu slimību un kukaiņu izplatība mežā, kokiem var būt nāvējoša! Bet arī šādos gadījumos kokiem ir savs glābiņš. Pētījumos atklāts, ka tie spēj nosūtīt palīdzību saviem kaimiņiem, izmantojot vareno tīmekli. Piemēram, slimībai uzbrūkot kokam, tas izdala noteiktas ķīmiskas vielas, kas pārvietojas sēņu tīklā un brīdina citus kokus par briesmām. Savlaicīgs brīdinājums ļauj citiem kokiem sagatavoties un labāk sevi aizsargāt. Iespaidīgi, vai ne?
- Konkurence, izrādās, ir visur!
Mežus veido dažāda vecuma koki. Lielākos un vecākos kokus sauc par mātes kokiem. Pārsvarā, tieši šie koki visvairāk iesaistīti sēņu tīklā. Šie mātes koki audzina savus pēcnācējus, nodrošinot tos ar nepieciešamajām barības vielām. Un tomēr koki var izmantot tīklu, lai apturētu nevēlamu kaimiņu augšanu. Daži koki sēņu tīklā izdala toksiskas ķimikālijas, lai palēninātu to augu attīstību, kas sacenšas par resursiem. Mans būs mans un tavs būs mans!
- Kā šie tīkli uztur mežus veselīgus?
Koki paļaujas uz savu tīmekli, lai sazinātos un iegūtu nepieciešamo, tikpat lielā mērā kā mēs, cilvēki, paļaujamies uz internetu. Veselīgs mežs ir tas, kuram “labs savienojums”! Un protams, liels daudzums mātes koku arī ir no svara. Šie faktori ļauj mežam atgūties no nejaušām izmaiņām, piemēram, tām, ko izraisa cilvēki, kokus izcērtot. Ko varam darīt mēs? Izmantot šīs zināšanas, lai palīdzētu mežstrādniekiem pieņemt dabai draudzīgākus lēmumus – paglābjot mātes kokus no izciršanas un ļaujot mirstošajiem kokiem dalīties ar barības vielām, pirms došanās uz citiem medību laukiem.
Atgādinājums! Nākamreiz, kad dosieties uz mežu – padomājiet par saziņu, kas notiek tieši zem jūsu kājām!