Skopais maksā divreiz!
Katram kārtīgam saimniekam vajadzīga urbjmašīna, jo ar urbjmašīnu var ne tikai izurbt caurumu, bet veikt arī citus noderīgus darbus, piemēram, skrūvēt skrūves, sajaukt krāsu vai betona masu, noslīpēt kādu virsmu.
Urbjmašīnu ražotāji ir padomājuši par to, lai savu instrumentu atrastu gan saimnieks, kuram urbjmašīna nepieciešama mājas uzturēšanai kārtībā un nelielu remontdarbu veikšanai, gan meistars, kurš veic kapitālo remontu vai būvē māju no pamatiem.
Urbjmašīnas uzbūve nav sarežģīta – tā sastāv no motora un reduktora, kurā iestiprina patronu. Savukārt, patronā stiprināms attiecīgajam darbam paredzētais uzgalis, piemēram, urbis.
Urbjmašīnas pēc to iespējām var iedalīt trijās grupās:
- Parastā urbjmašīna. Neprofesionāla urbjmašīna derēs cauruma izurbšanai ķieģeļu sienā, kokā vai metālā. Šai urbjmašīnai var pievienot citu uzgali un izmantot kā skrūvgriezi – regulējot griešanās ātrumu, ar urbjmašīnu skrūves var gan ieskrūvēt, gan izskrūvēt.
- Triecienurbjmašīna. Tā veic to pašu, ko parastā urbjmašīna un vēl vairāk – kustību uz priekšu un atpakaļ jeb triecienu, ko nodrošina reduktora mehānisms. Trieciens nepieciešams, piemēram, lai izurbtu caurumu betonā vai citā ļoti cietā materiālā. Lai to izdarītu, vienkārši jāieslēdz urbjmašīna šajā režīmā. Triecienurbjmašīnas jauda var būt no 600 vatiem līdz vienam kilovatam.
- Perforators parasti jaudas ziņā krietni pārspēj triecienurbjmašīnu, un ar šo instrumentu var gan urbt, gan skaldīt. Tas nozīmē, ka var ne tikai urbt viscietākajā virsmā, bet arī, piemēram, izveidot sienā kanālus elektrības vadiem vai izkalt durvju ailu, sajaukt apmetuma masu, izurbt liela diametra caurumus vai skaldīt betonu. Perforatora jauda – no 780 vatiem.
Pirms urbjmašīnas izvēles jāsaprot, kādiem darbiem tā tiks izmantota – pielabošanai, remontam vai būvniecībai. Jo lielāka ir instrumentam paredzamā slodze, jo jaudīgāka un attiecīgi dārgāka urbjmašīna jāizvēlas. Ja nepieciešams izurbt caurumu gleznas, gaismas ķermeņa, plauktiņa pielikšanai vai urbjmašīna vajadzīga skrūvju skrūvēšanai, tā nebūt nav jāpērk maksimāli jaudīga un ļoti dārga. Bet, ja, piemēram, būs jāurbj liela diametra caurumi vai urbjmašīnai jāpievieno mikseris, krāsas vai flīžu javas sajaukšanai, jāraugās uz dārgāko urbjmašīnu pusi. Svarīgs izvēles faktors noteikti ir zīmols.
Nebūtu prātīgi pirkt nezināma nosaukuma urbjmašīnu par nepilniem divdesmit eiro – tā, visticamāk, ražota Ķīnā un no vislētākajiem izejmateriāliem.Pazīstamie zīmoli piedāvā gan kvalitatīvus neprofesionālos instrumentus par gluži pieņemamām cenām, gan profesionālo tehniku, kurā ir vērts ieguldīt līdzekļus, ja instruments nepieciešams mājas būvniecībā.
Latvijas tirgū atzīti ir, piemēram, Bosch, Makita, Dewolt, arī Skill un AEG instrumenti.
Ar kādām izmaksām jārēķinās? Laba ražotāja mājsaimniecībā izmantojamas neprofesionālās urbjmašīnas cena diez vai būs zemāka par 30–40 eiro. Līdzīga profesionālā urbjmašīna maksās divreiz vairāk. Bet, ja līdzekļi ļauj, uz šo instrumentu taupīt nevajadzētu.
Ko nozīmē urbja krāsa
Urbja krāsa — viens no marķējuma variantiem. Tas liecina par aprīkojuma stiprību.
Sudrabaina krāsa nozīmē, ka izstrādājums netika pakļauts papildus apstrādei. Melns urbis stiprāks par sudrabaino, jo pēc izgatavošanas to apstrādāja ar pārkarsētu tvaiku. Urbis ar dzeltenu nokrāsu – karsēts izstrādājums, kas nesprāgs pie lieliem apgriezieniem. Ja plauktā redzat zelta krāsas urbi, droši to pērciet. Tāda nokrāsa liecina par izstrādājuma apstrādāšanu ar titāna nitrīdu un par urbja ilgstošu kalpošanu.
Urbis — metāla priekšmets, kas rada jaunas vai palielina esošās atveres. Tas notiek, pateicoties izstrādājuma rotācijai un pakāpeniskai iekļūšanai darba apgabala iekšpusē. Urbji mēdz būt dažādas formas un paredzēti darbam ar dažādām virsmām.