Pasaules ZILOŅU Diena

Lasīt rakstu


Pasaules ZILOŅU Diena

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2022. gada 12. augustā

Pasaules ZILOŅU Diena

Viss, kas par to jāzina!


12. augustā tiek atzīmēta Pasaules ziloņu diena. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību ziloņu glābšanas aktiem un izplatīt informāciju par nepieciešamību aizsargāt un saglabāt ziloņu populāciju. 

AIZSARGĀT ZILOŅUS ir šodienas galvenais sauklis!

Ziloņu aizsardzības organizācijas visā pasaulē vienojas kopējam mērķim, lai veicinātu savvaļas ziloņu aizsardzību, tiesību aktu izpildes politikas uzlabošanu, lai novērstu nelikumīgu malumedniecību un ziloņkaulu tirdzniecību, ziloņu dzīvesvietu saglabāšanu, labāku izturēšanos pret nebrīvē turētiem ziloņiem un, ja nepieciešams, nebrīvē turētu ziloņu reintrodukciju dabiskās, aizsargājamās patversmēs.

Tālāk daži interesanti fakti, kas Tev būtu jāzina par šīm cēlajām radībām:

  • Vidējais ziloņa dzīves ilgums ir 50 - 70 gadi, vecākais mums zināmais zilonis nomira 2003. gadā, 86 gadu vecumā.
  • Ziloņi nedzer ar snuķi, bet gan izmanto to kā "rīku" dzeršanai. To panāk, piepildot snuķi ar ūdeni un pēc tam izmantojot to kā šļūteni, lai ūdeni ielietu mutē.
  • Vēnas uz ziloņa ausīm veido īpašu, katram individuālu rakstu, gluži kā cilvēka pirkstu nospiedumi.

  • Ziloņu pēdas klāj mīksts polsterējums, kas palīdz noturēt to svaru, kā arī novērš slīdēšanu un slāpē soļu skaņu. Tādējādi, neraugoties uz lielo svaru, ziloņi var staigāt gandrīz vai klusi. Turklāt ziloņi izmanto savas pēdas, lai sadzirdētu citu ziloņu radīto zemskaņas troksni, kas rodas, vibrējot zemei. Pateicoties šai spējai, ziloņi var dzirdēt viens otru pat 10 km attālumā.
  • Vienīgais zīdītājs, kas nevar lēkt, ir zilonis. Bet ziloņi prot un mīl peldēt. Snuķi izceļot no ūdens, viņi pat spēj peldēt ar ātrumu 2-6 km/h.

  • Ziloņiem ir ļoti jutīga āda, viņi izmanto dubļus kā sauļošanās līdzekli. Lai pasargātu sevi no saules apdegumiem, kukaiņu kodumiem un mitruma zuduma, ziloņi regulāri izmanto dubļu vannas.
  • Ziloņi ir biezādaini dzīvnieki, vārda tiešākajā nozīmē - vietām to ādas biezums var sasniegt 3,5 - 4 centimetrus.
  • Ziloņa snuķis ir ļoti iespaidīgs un daudzfunkcionāls instruments. Tas ir ne tikai garš deguns, ko izmanto smaržošanai, elpošanai, bet arī kā roka, ar ko satvert priekšmetus - tas ir pietiekami jutīgs, lai paceltu zāles stiebriņu, un pietiekami spēcīgs, lai nolauztu koka zarus. Cik muskuļu ir ziloņa snuķī? Pārsteidzošā kārtā atbilde ir 40 000!

  • Ziloņi guļ stāvus, sapulcējušies blīvā grupā - tikai mazuļi guļ uz zemes.
  • Lielākais jebkad zināmais zilonis bija 1974. gadā Angolā nogalinātais Āfrikas ziloņa tēviņš, kas svēra aptuveni 12,24 tonnas. Whaaat!!

  • Ziloņa zobi dzīves laikā mainās apmēram 6 reizes. Pēdējie zobi izaug 40 gadu vecumā.
  • Ziloņa maksimālais skriešanas ātrums ir 35-45 km/h.
  • Pieaugušie ziloņi dienā pavada aptuveni 16 stundas ēdot, tiem katru dienu ir nepieciešams līdz 300 kg barības un 160 litriem ūdens.

  • Ziloņiem ir 6 zobu komplekti, no kuriem ir atkarīga to izdzīvošana. Kad pēdējais zobu komplekts ir zaudēts, dzīvnieks nespēj ēst un nomirst badā.
  • Ziloņu mazulis tiek iznēsāts aptuveni divus gadus. Tas iedzimst liels un sver aptuveni 100 kg. Dvīņu piedzimšana notiek ļoti reti. Jaundzimušie ziloņu mazuļi var stāvēt uzreiz pēc piedzimšanas, taču tie ir akli un ar snuķiem turas pie mātes, lai nepazustu. Sākumā ziloņi zīda pienu un dzer ūdeni ar muti, nevis ar snuķi.

worldelephantday #WORLDELEPHANTDAY

Mēs apbrīnojam ziloņus daļēji tāpēc, ka tie izrāda, mūsuprāt, vislabākās cilvēciskās īpašības: empātiju, pašapziņu un sociālo inteliģenci. Taču tas, kā mēs pret tiem izturamies, parāda vissliktāko no cilvēka uzvedības. - Greidons Kārters

Līdzīgi raksti

Atver pārsteigumu