"Pateicība ir viskrāšņākais zieds, kas izplaukst no dvēseles dzīlēm." - /Henrijs Vords Bīčers/
Slavenais benediktīniešu mūks Deivids Steindls, runājot par pateicību, reiz minējis, ka tās kodolā ir spēja “pieņemt katru mirkli kā dāvanu.” Oksfordas vārdnīca, pateicību raksturo kā kvalitāti, kas sniedz gatavību izrādīt atzinību un laipnību. Lai arī kādos vārdos mēs mēģinātu to ietērpt, skaidrs ir viens – šis noslēpumainais spēks tiešā veidā ietekmē mūsu laimi un ikdienas piepildījumu, palīdzot pārvērst šķēršļus par iespējām.
Spēt pateikties nozīmē iemācīties dzīvot pateicībā katru dienu, arī tad, kad notikumi nenoris mūsu ieplānotajā virzienā. Tas nozīmē piedzīvot dzīvi apzināti un pilnīgi! Protams, teorijā viss vienmēr izklausās vienkāršāk, nekā tas ir praksē. Tādēļ, bez liekas vilcināšanās, piedāvāsim jums 5 paņēmienus kā attīstīt, piekopt un novērtēt pateicības spēka nozīmi ikdienā.
- Pateicība ir izvēle. Sakiet pateicībai “jā”!
Emocijas ir brīnišķīga dāvana, kas ik dienu atgādina par mūsu cilvēcību, mudinot sasniegt lielas lietas. Arī pateicības spēks ir emociju kopums, kas sniedz izvēles brīvību. Tieši šī maģiskā izvēles brīvība ir tā, kas dod iespēju raudzīties uz dzīvi no trūkuma un baiļu pozīcijas, vai arī integrēt pārpilnības attieksmi savā dzīvē, koncentrējoties uz pozitīvo. Jūs taču atceraties veco, labo stāstu par “puspilno un pustukšo” glāzi, vai ne? Tas ir pirmais lēmums, ko pieņemt, lai varētu iemācīties dzīvot pateicībā. Izvēle ir jūsu rokās!
- Praimings, jeb pozitīvais “Domino efekts”
Mūsu dzīvi veido nevis tas, ko mēdzam darīt laiku pa laikam, bet gan tas, ko savā dzīvē veicam un piekopjam konsekventi, ik brīdi. Ir svarīgi iesākt dienu pareizi - jā, arī tad, ja nācies izkāpt no gultas ar ne to “pareizo” kāju. Praimings ir lieliska metode uz ko virzīt savu uzmanību. Ko tas īsti nozīmē? Ideja ir ļoti vienkārša - uzsākot dienu ar negatīvām emocijām, rodas negatīva pieredze, bet pozitīvas emocijas radīs pozitīvu pieredzi. Tas, protams, nenozīmē, ka sliktas lietas nevar atgadīties arī tad, ja jūsu garastāvoklis ir nevainojams, tomēr apzināta prāta koncentrācija uz pozitīvo, brīdi pirms izkāpjat no gultas, palīdzēs uzsākt katru jaunu dienu ar pateicības spēku azotē.
- “Carpe Diem” aka “tveriet mirkli”
Viena no iepriekšminētās metodes (praiminga) priekšrocībām ir apzinātības attīstīšana. Apzinātība ir spēja dzīvot tagadnē, vērojot savas domas un emocijas, it kā “no malas”, nevērtējot un nemēģinot ar varu tās izmainīt. Tas nozīmē attīstīt spēju koncentrēt savu uzmanību uz apkārtējiem skatiem, smaržām, sajūtām un skaņām. Jūs varat izkopt apzinātību, izmantojot meditāciju, jogu vai citas prakses, kas aptur skrejošās domas un, esiet droši, arī tur pateicības spēks atradīs savu vietu.
- Atbrīvojieties no pagātnes
Dažkārt tieši tas, kas iztrūcis mūsu pagātnes pieredzē ir vainojams pie mūsu attīstības strupceļa. Tās ir lietas, sajūtas vai notikumi, ko neatļaujam sev piedzīvot tagadnē. Ja mums nekad nav bijušas veselīgas un mīlošas attiecības, mēs varam neapzināti atstumt lielisku potencioālo partneri. Ja bērnībā esam audzināti par perfekcionistiem, ir grūtāk pieņemt lietas, kas ar šādu dzīves stilu nesaskan. Lai iemācītos dzīvot pateicībā, jums jāatsakās no pagātnes ierobežojošajiem uzskatiem, pieņēmumiem un rīcībām, tajā pašā laikā, novērtējot dzīves ceļā piedzīvoto,uztverot piedzīvoto kā vērtīgu mācībstundu. Izvēlieties piešķirt savai pagātnes pieredzei pozitīvu nokrāsu! Tas palīdzēs pārvarēt ierobežojošos uzskatus un apzināties, ka esat pārpilnības cienīgi.
- Rīkojieties!
Nu ko! Tagad jums ir spēcīgas stratēģijas, kā dzīvot pateicības spēka pozitīvajā ietekmē dienu no dienas. Tomēr, ar zināšanām vien nepietiek - jums ir jārīkojas! Neatlieciet to uz rītdienu! Pastāstiet saviem mīļajiem, cik ļoti jūs viņus novērtējat, un kāpēc. Uzrakstītiet mīlestības vēstuli sev! Neizvairieties no apkārtējo cilvēku komplimentiem, pat ja neesat raduši tos pieņemt. Citu atzinības uzklausīšana ir tikpat svarīgs komponents, cik tās sniegšana.
P.S. Jūs esat lieliski un neatkārtojami. Paldies par veltīto laiku un uzmanību!