Kreatīvās šausmas..
Lai gan bailes fundamentālā līmenī ir cilvēka reakcija uz briesmām, tādējādi cenšoties sevi pasargāt, cilvēki spēj kļūt atkarīgi no šīm asajām sajūtām un tās labprātīgi meklē. Tas lieliski atspoguļojas medijos - katru gadu iznāk simtiem filmu, grāmatu, videospēļu, kuras ir piepildītas ar visiem iespējamajiem draudu veidiem mūsu garīgajai un fiziskajai integritātei. Tādi šausmu filmu tēli kā Fredijs Krīgers un Maikls Maijers ir kļuvuši par popkultūras ikonām, Helovīns ir kļuvis par vispasaules svētkiem, kamēr tādi šausmu tv šovi kā, piemēram, American Horror Story uz zilajiem ekrāniem apspēlē tumšākos cilvēka dvēseles nostūrus.
Bailes ir kļuvušas par izklaidi cilvēku masām, un tā pat var diezgan pārliecinoši argumentēt, ka komercializācija sabojāja hip-hopu un rokmūziku, šausmu filmas u.c. Mediji sevis biedēšanai ir ievērojami cietuši no komercializācijas - ļoti reti ir iespējams uzdurties kādai oriģinālai idejai, kura nav rimeiks, turpinājums, prīkvels vai daļa no kāda “kinematogrāfiskā” visuma (paldies, Marvel). Lai sasniegtu pēc iespējas lielāku auditoriju, daudzi mediji šajā žanrā atsakās no asinīm, pretrunīgām tēmām, tādējādi radot pilnībā sterilu, bezjēdzīgu produktu masu patēriņam. Laiku pa laikam var paveikties ar tādām filmām kā Hereditary, Midsommar, The Witch, Us, kā arī seriāliem, piemēram, Midnight Mass, Haunting of the Hill House, taču tie diemžēl ir izņēmumi kopējā ctrl+c / ctrl+v gūzmā.
Sākot meklēt baiso, nesaprasto un asinis stindzinošo citur, agri vai vēlu algoritma dievi var rekomendēt pēc oriģinālāko platformu šausmu un mistikas cienītājiem - SCP Foundation. SCP Foundation ir koprakstīšanas projekts, kuru veido neskaitāmi savstarpēji nesaistīti rakstnieki, kuri veido stāstus par un ap SCP Foundation - slepenu organizāciju, kuras uzdevums ir pasargāt cilvēci no dažādām pārdabiskām parādībām (SCP - secure, contain, protect). Kas šo projektu padara unikālu ir tas, ka pamatā visi stāsti, kuri veido SCP datu bāzi ir sarakstīti akadēmiskā, pseido zinātniskā stilā, lakoniski un bezemocionāli aprakstot objekta/subjekta spējas, sagūstīšanas apstākļus, nodarītos postījumus, veiktos eksperimentus, kā arī piešķir tiem dažādus bīstamības apzīmējumus sākot no “safe”, beidzot ar “keter”, no kuriem otrais apzīmē parādības, kuras var izbeigt teju visas mūsu realitātes pastāvēšanu. Ieraksti tiek numurēti izmantojot formātu SCP-XXX, kurā X vērtības tiek aizstātas ar skaitļiem.
Par kādām anomālijām šeit ir runa? Ja atceraties iepriekšējās gaudas par radošuma trūkumu, SCP foundation gan neliks vilties - varēsiet iepazīt starpdimensionālu IKEA veikalu (SCP-3008), kuram nav ne gala ne malas, nemirstīgu Hitlera klonu (SCP-2430), segu, kura ēd cilvēkus (SCP 799), nolādētu basketbola spēles ierakstu, kurā nofilmētie cilvēki ir iesprūduši laika cilpā (SCP-1733), nacistu bunkuru, kuram var piekļūt caur portālu sievietes degunā (SCP-108), šokolādes fondantu, kurš nogalina izsalkušos ar skundru uzbrukumu (SCP-743) un daudzas citas aizraujošas anomālijas. Ne visi ieraksti ir tik absurdi, kā iepriekš uzskaitītie, un lasot SCP failus noteikti uzdursieties mazāk dīvainiem spokiem, zombijiem, kanibāliem u.c. šausmu klasikai, taču unikālais rakstīšanas stils padarīs pat visneticamāko konceptu biedējoši reālistisku.
Papildus aprakstītajām anomālijām ir pieejama plaša mitoloģija par pašu izdomāto organizāciju, tās struktūru, personālu, vēsturi un mērķiem - lai gan virspusēji SCP Foundation galvenais mērķis ir cilvēces aizsardzība, tās izvēlētās metodes bieži vien ir morāli pelēkas, tādējādi padarot stāstus vēl aizraujošākus. Piedevām, līdzīgi kā visas Marvel filmas, visi SCP foundation stāsti notiek multiversā - neskaitāmās paralēlajās dimensijās - tas nozīmē, ka, lai gan mūsu zeme joprojām rotē ap Sauli, daudzas paralēlās realitātes ļauj konstanti izdzīvot stāstus, kuros pasaule iet bojā dažādos traģiskos un, nekautrēsimies teikt, episkos veidos. Dalītais visums ļauj autoriem arī radoši izpausties, apspēlējot dažādas sazvērestības teorijas, kā arī izmantot reālas personas - piemēram, Bilu Mureju, kuru pēc negatīvām filmas atsauksmēm vajā, mutējis asiņu un lazanjas kārs, Garfīlds. Nereti šie stāsti var šķērsot arī ceturtās sienas robežas, jo organizācijai, kurai regulāri nākas publikas priekšā aizturēt paranormālus draudus, sabiedrības uztvere, ka visi ar SCP Foundation saistītie materiāli ir fikcija, ir ļoti labs aizsegs. Tad kādēļ, lai par to nepasūtītu rakstu kādā online žurnālā?
Ja viss šis liekas gana interesanti, tad droši var doties uz scp-wiki.wikidot.com, taču ja Wikipedia stila rakstu lasīšana nav tavs vaibeklis, tad Tevi noteikti iepriecinās kāds no animētajiem Youtube kanāliem, piemēram , SCP Explained - Story & Animation vai arī kāda no bezmaksas spēlēm, kā arī pieejamais plašais grāmatu klāsts ar stāstiem par un ap SCP foundation.
Par bezmiegu pateiksi paldies vēlāk!