3 JOCĪGĀKIE INTERNETA MĪTI VĒSTURĒ

Lasīt rakstu


3 JOCĪGĀKIE INTERNETA MĪTI VĒSTURĒ

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2022. gada 20. aprīlī

3 JOCĪGĀKIE INTERNETA MĪTI VĒSTURĒ

“Stāsti manim, Daugaviņa!”


Hmm… laiku pa laikam nākas prātot – diez kas internetu padara par tik auglīgu teritoriju dažādiem muļķīgiem māņiem, smalkiem jokiem, un tā sauktajām, pilsētas leģendām? Varbūt iemesls meklējams tajā, ka daudzi no mums, būdami ļoti lielā sajūsmā par interneta sniegtajām iespējām, nemaz īsti neapjauš, kā tas patiesībā darbojas? Labi, tas ir stāsts citai reizei. Bet fakts paliek fakts – cik daudz patiesību, tikpat daudz arī puspatiesību un savādu nostāstu klīst interneta plašumos. Tā rezultātā arī rodas dažādi mīti, kas pēcāk turpina ceļot ne tikai no datora uz datoru, bet arī no mutes mutē. Ai, ai, ai. Pasauli pārmācīt nav iespējams, taču painformēt par to, kas ir, un kas nav patiess, var! Skatāmies?

  • Derbišīras feja

Gribētos domāt, ka šī ir tā reize, kad ļaudis drīzāk vēlējās, lai konkrētais gadījums būtu īstenība, nevis patiesi šim stāstam noticēja. Mīts par Derbišīras feju uzplauka brīdī, kad bijušais rekvizītu izgatavotājs Dens Beinss, vietnē “eBay” ievietoja sludinājumu par “fejas līķi”, kuru it kā atradis netālu no savas dzīves vietas.

Protams, daudzi to uzreiz identificēja kā viltojumu, taču samērā prāvs pulciņš ļaužu uztvēra šo sludinājumu nopietni. Beinss saņēma neskaitāmas ziņas ar lūgumiem sniegt vairāk informācijas par to, vai viņš feju redzējis dzīvu, precīzas atraduma koordinātas, kā arī sīkāku informāciju par mazās būtnes izskatu. Daži pat metās brīdināt Beinsu par fejas pārdabiskajām spējām, iesakot vīrietim radību atgriezt tur, kur viņš to atradis, lai izvairītos no briesmām, ko tā varētu radīt.

Daļēji šis mīts bija veiksmīgs, tās autentiskās ārienes dēļ. Kā rekvizītu izgatavotājam viņam piemita nepieciešamās prasmes, lai izveidotu ko tādu, kas izskatītos ticams. Pēc tam atlika vien sacerēt arī ticamu stāstu, bet pārējo paveica cilvēku iztēle.

  • Viss tiks izdzēsts

Šis konkrētais mīts, vienā vai otrā versijā (pazūdot un atkal parādoties), pastāvējis jau ļoti ilgu laiku. Savādā shēma, ja tā to var dēvēt, darbojas pavisam vienkārši – tiek izplatīts teksts, kas bieži vien ir slikti formatēts un/vai ar pareizrakstības kļūdām. Tajā minētais pārsvarā “informē” par to, ka notikušas kādas izmaiņas jūsu izmantoto sociālo tīklu konfidencialitātes politikā, un ja steidzami nerīkosieties, visi jūsu fotoattēli, videoklipi un cita personiska rakstura informācija tiks dzēsta, vai citos gadījumos, pat publiskota. Mīļo stundiņ!

Vai esat ievērojuši cik zibenīgi šīs ziņas izplatās tīmeklī, par spīti šāda rakstura māņu vairākkārtējai atmaskošanai? Nav skaidrs, kāpēc minētā cilvēku mānīšana turpina strādāt, un ko cilvēki, kuri to visu uzsāk, cer iegūt. Neatkarīgi no iemesla, ļaudis arvien turpina “uzķerties” uz līdzīga rakstura ziņām, padarot šo mītu par vienu no visu laiku noturīgākajiem interneta vēsturē.

  • Hērakls – zirga izmēra suns

Šis, par laimi, ir gana jautrs un nekaitīgs mīts, kas mums visiem atgādina, cik labi savu darbu spēj paveikt  “Photoshop”. Ja labi protat apieties ar programmu, iespējams kļūsiet par interneta sensāciju! Tas nebija ieteikums, haha. Šoreiz stāsts ir par attēlu, kurā redzamais ir sekojošs – sieviete pastaigājas ar zirgu un tai līdzās iet vīrietis ar, šķietami, lielāko suni pasaulē. Attēls patiešām tika apstrādāts prasmīgi un izskatījās diezgan reāls. Miljoniem cilvēku noticēja šī zvēra eksistencei, cerībā, ka sunītis nekad nenorausies no saimnieka pavadiņas.

Protams, ka mīta izplatībai sekojošā fotoattēla analīze atzina populāro bildi par viltojumu. Bet ziniet kas ir interesanti? Reiz patiešām esot dzīvojis sunītis vārdā Hērakls, kurš savulaik pat iekļuvis Ginesa rekordu grāmatā kā pasaulē lielākais suns. Protams, runa ir par citu četrkājaino mīluli. Vēlreiz atgādinām - šī fotogrāfija tika apstrādāta, lai suns izskatītos daudz lielāks, nekā tas patiesībā bija. Ja nu gadījumā kāds no jums vēl šaubījās!

Līdzīgi raksti

Atver pārsteigumu