“Kā tur bija, kā nebija?”
“Es vēlētos, kaut varētu pamosties ar amnēziju”, reiz dziedāja grupas “5 Seconds Of Summer” puiši… jā, nu, ko lai saka? Diez vai viņi to domāja nopietni! Amnēzija, iespējams, ir populāra sižeta līnija filmās, videoklipos un televīzijā vispār, taču reāli atmiņas zuduma gadījumi ir daudz dīvaināki nekā jebkas, ko redzam savos ekrānos.
Cilvēks, kurš savā ikdienā ir nedaudz aizmāršīgs, protams, nepieskaitīsies pie atmiņu zaudējušajiem ļaudīm. Amnēzija attiecas uz liela mēroga ilgtermiņa atmiņas zudumu - slimības, smadzeņu traumas vai psiholoģisku pārdzīvojumu dēļ.
No Agatas Kristi 11 dienu atmiņas zuduma līdz pacientam, kurš uzreiz aizmirsa visu, ko nupat tika pieredzējis – šis ir ieskats vēstures dīvainākajos amnēzijas gadījumos.
- Agata Kristi
Rakstniece Agata Kristi gadiem ilgi aizrāvusi miljoniem lasītāju visā pasaulē. Viņas novelēs lasām par detektīviem, kuri meklē pavedienus, lai atrisinātu prātu satraucošus noslēpumus. Kurš gan būtu domājis, ka rakstniece pati nokļūs noslēpumaina notikuma epicentrā. 1926. gadā Kristi pazuda veselas 11 dienas! Slavenā sieviete tika atrasta 320 kilometrus no savas automašīnas, kuru bija atsājusi kādā nejauši izvēlētā vietā. Kristi apgalvoja, ka neatceras, kas noticis šo 11 dienu laikā.
Kādā intervijā, rakstieces toreizējais vīrs Arčibalds, pēc viņas atrašanas sacīja: “Agata ir cietusi no vispilnīgākā atmiņas zuduma, un es nedomāju, ka viņa neapjauš, kas viņa ir. Viņa mani nepazīst, un viņa nezina, kur atrodas. Es ceru, ka atpūta un klusums viņu atjaunos.”
Sievietei, iespējams, bijusi psihogēna amnēzija, kas ir reta psiholoģiska slimība. Tomēr,daudzi ir pārliecināti, ka Kristi safabricējusi šo notikumu kā atriebību, vīra neuzticības dēļ. Kas to lai zina?
- Harisons Fords
Pēc lidmašīnas avārijas 2015. gada martā, aktieris Harisons Fords guva nopietnus ievainojumus, kuru dēļ tika hospitalizēts gandrīz veselu mēnesi. Viņam tika konstatēti atmiņas traucējumi, pateicoties kuriem, skatītāju iemīļotais aktieris nav varējis atcerēties negadījuma detaļas.
Fords pilotēja kādu Otrā pasaules kara lidmašīnu, kurai pēkšņi sabojājās dzinējs. Tuvumā esošie gaisa satiksmes dispečeri ierosināja nolaišanās procedūru, un tas bija pēdējais, ko Fords atcerējās. Aktieris slimnīcā pavadīja piecas dienas. Tā paša gada oktobrī viņš pastāstīja par savu pieredzi populārajā Džimija Kimmela sarunu šovā.
Ārsti paskaidroja Fordam, ka viņš, visticamāk, cietis no retrogrādās amnēzijas, kas bloķējusi piekļuvi atmiņām par notikumiem, kas piedzīvoti tieši pirms traumas.
- Henrijs Molaisons
Viens no pazīstamākajiem pacientiem neirozinātņu vēsturē, Henrijs Molaisons — saukts arī par "pacientu H.M.", cieta no smagiem atmiņas traucējumiem pēc eksperimentālās neiroķirurģijas, kas tika veikta, lai kontrolētu viņa epilepsijas lēkmes, liecina pētījums, kas publicēts 2009. gada izdotajā žurnālā “Neuron”.
1953. gadā, tolaik 27 gadus jaunajam Molaisonam tika veikta operācija, kuras rezultātā viņš aizmirsa ikdienas notikumus "gandrīz tikpat ātri, cik tie notika". Šāds stāvoklis diemžēl turpinājās līdz pat viņa nāves stundai 2008. gadā. Neirozinātnieki pētīja vīrieša traucēto atmiņu piecus gadu desmitus, liekot pamatus mūsdienu zinātniskajai izpratnei par to, kā darbojas atmiņa, nosakot temporālās daivas nozīmi atmiņas funkcijas regulēšanā.
Kad cilvēkiem attīstās amnēzija, tie bieži zaudē atmiņas par nozīmīgiem dzīves pavērsieniem vai cilvēkiem savā dzīvē, kā arī svarīgiem faktiem, ko laika gaitā iemācījušies.
Dažos gadījumos atmiņu zaudējušajiem var būt pilnīgas atmiņas līdz noteiktam brīdim, nespējot atcerēties lietas, kas risinājušās pēc tam. Citos gadījumos, novērots gluži pretējais. Visbiežāk atmiņas zudums ir nevienmērīgs - cilvēks zaudē atmiņas par konkrētiem notikumiem.
Ir gadījumi, kad cilvēkiem, kuri ar amnēziju sastapušies aci pret aci, grūti vizualizēt dažādus nākotnes notikumus. Tas tāpēc, ka cilvēka smadzenes šādus scenārijus veido, pamatojoties uz atmiņām par pagātnes pieredzi.
Redz kā... visādi mēdz būt, kā tautā saka. Tāpēc novērtēsim katru mīļu brīdi un skaistās atmiņas, ko nesam sev līdzi!