Izmanto gājputnu atgriešanos savā labā!
Mūsu ķermeņa reakcija uz skaņu ir meklējama laikā, kad cilvēki sāka klīst pa šo apaļo lodi, ko saucam par Zemi. Padomā par skaļiem trokšņiem , piemēram, modinātāju no rīta, zāles pļāvēju vasarā vai troksni atvērtā birojā. Šīs skaņas mūsu smadzenēs izraisa instinktīvu cīņas vai bēgšanas reakciju, izraisot ķīmisku vielu izdalīšanos, kas stimulē tūlītēju rīcību.
Šī reakcija ir bijusi svarīga mūsu izdzīvošanai gadsimtiem ilgi. Lietas, ko mēs redzam, dzirdam un piedzīvojam mirkli pēc mirkļa, ne tikai maina mūsu garastāvokli, bet arī ietekmē mūs dziļākā fiziskā līmenī - mainot mūsu nervu, endokrīnās un imūnsistēmas darbību.
Putnu dziesmas uztur stāvokli “ķermenis atslābināts, prāts modrs”.
Putnu dziesmu klausīšanās ir brīnišķīgs veids, kā atjaunot saikni ar dabu un novirzīt uzmanību no haosa, kas tik bieži ir mūsu ikdienas sastāvdaļa. Putnu skaņas ir kļuvušas par populāru skaņu terapijas metodi, un tā var būt ārkārtīgi noderīga, īpaši tiem, kas piedzīvo trokšņa piesārņojuma radīto stresu.
Ir pierādīts, ka stohastisks (tas ir, sastāv no daudzām nejaušām skaņām) ir ļoti nomierinošs cilvēkiem, jo nav atkārtota ritma vai modeļa, uz kuru koncentrēties mūsu smadzenēm. Atšķirībā no traucējošām skaņām, piemēram, satiksmes, dūcošas mūzikas, bērnu spēlēšanās vai skaļām sarunām, skaņām, kuras cenšamies bloķēt, lai mēs varētu koncentrēties, putnu dziesmas izraisa gan fizisku relaksāciju, gan, galvenais, mentālu stimulāciju.
Putnu skaņas nepārprotami var pozitīvi ietekmēt cilvēka garastāvokli, mentālo veselību un fizisko labsajūtu. Bet kāds reāls zinātnisks pierādījums ir šīs mūzikas vispārējai ietekmei uz mūsu garīgajiem stāvokļiem?
Tālākminētais apstiprina to, ko cilvēki ir teikuši gadiem ilgi — mūzikai ir ārstnieciskas īpašības!
- Izsauc pozitīvas atmiņas
Putnu skaņas, kas saistītas ar patīkamiem vai īpašiem notikumiem, palīdz cīnīties ar stresu un trauksmi, kā arī atvieglo depresijas epizodes, jo rada pozitīvas emocijas, kas saistītas ar noteiktām vietām un laikiem.
- Izmaina smadzeņu darbību
Izmantojot elektroencefalogrāfus (EEG) — ierīci, kas mēra elektriskos impulsus smadzenēs, tika konstatēts, ka mūzika ar spēcīgu sitienu stimulē smadzenes. Turpretim lēni sitieni mudina smadzenes atpūsties, veicinot meditatīvu stāvokli. Kad klausies ātrākus ritmus, tas var izraisīt dziļu koncentrēšanos. Putnu skaņas nodrošina abus šos procesus.
- Mazina sāpes
Putnu skaņas samazina vajadzību pēc pretsāpju līdzekļiem, jo bieži vien, klausoties patīkamu mūziku, rodas eiforijas stāvoklis. Tas stimulē iekšējo opioīdu peptīdu izdalīšanos, kas nomāc fiziskas sāpes.
- Pārslēdz fokusu
Mēs esam pieraduši pie pilsētas dzīves ikdienas skaņām. Putnu skaņām ir spēja bez piepūles izvest mūs no pašreizējās vides, neizkustinot muskuļus. Kad klausāmies putnu radīto mūziku, tā sniedz atpūtu no emocijām, kas saistītas ar apkārtējo vidi. Šis īsais pārtraukums palīdz mazināt stresu. Uzmanība tiek novirzīta no problēmām un rodas miers. Kā dabas simbols putnu dziesma aizved tālu no ikdienas steigas un novērš ikdienas prasības, kas var izraisīt trauksmi.
- Palielina asins plūsmu smadzenēs
Prāts izbauda jaunus stimulus. Ikreiz, kad smadzenes piedzīvo jaunus skatus vai skaņas, palielinās asins plūsma, kas līdzinās labākai kognitīvajai reakcijai. Pētījumi liecina, ka šī asins plūsmas palielināšanās var palīdzēt atjaunot bojātās smadzeņu šūnas!
- Paaugstina dopamīna līmeni
Izmantojot neiro-attēl-veidošanas tehnoloģiju, tika izmērīta centrālā dopamīna izdalīšanās, klausoties putnu skaņas, un rezultāti ir pozitīvi. Principā jebkura, mums tīkama mūzika, mūsos vairo vielu, kas atbild par labsajūtu un baudu.
Nav brīnums, ka mūzikas klausīšanās ir viena no dzīves baudpilnākajām aktivitātēm. Pamosties un uzplauksti kopā ar pavasari, uzslēdz putnu skaņas YouTube, pirmais solis tuvāk mieram un tuvāk sev!